• +48 58 673 87 83
  • sekretariat@pzsklanino.edu.pl
  • ul. Szkolna 4, 84-107 Kłanino
Aktualności
Vivat Casubia

Vivat Casubia

Należy powiedzieć, że Vivat Casubia to nie tylko tytuł koncertu akordeonowego pod przewodnictwem Pawła Nowaka.  W wielu miejscach  Pomorza odbywały się uroczyste wydarzenia, którym można przypisać motto „Niech żyją Kaszuby”. Dzień Jedności Kaszubów, 19 marca każdego roku, to jakby imieniny, święto narodowe nas, spadkobierców dokonań Gryfitów i Subisławiców.

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół  w Kłaninie dobrze przygotowali się do tego dnia. Z pełną świadomością jego wagi większość sobotniego  dnia spędzili w Gdańsku, Sopocie i Oliwie. Najpierw z 32 piętra Olivia Center najwyższego na Pomorzu biurowca podziwiali trójmiasto od orłowskiego klifu, aż po pirsy gdańskiego portu.  Od południowej strony doskonale eksponowały się morenowe wzgórza Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie poznali także główne obiekty Uniwersytetu Gdańskiego. Niektórzy zapewne tam wrócą na dłużej. Wyjście uczniów na taras widokowy na wysokości ponad 130 metrów wymagało odwagi. Jednak było warto.

Kolejnym punktem programu był spacer słynnym sopockim „monciakiem”, najdłuższym w Europie drewnianym molo i inne atrakcje tego nadmorskiego kurortu.
Wszędzie, gdzie byliśmy zainteresowanie budziły nasze czarno-żółte szaliki, które doskonale komponowały się z okolicznościową dekoracją Gdańska – licznymi kaszubskimi flagami.
Najważniejszym jednak wydarzeniem tego dnia była uroczysta gala i koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej  w Sopocie oraz koncert  kaszubskiej orkiestry akordeonowej, do której maestro Paweł Nowak (dyrygent corocznego bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach) zaprosił profesjonalnych muzyków. Koncert po kaszubsku i po polsku poprowadzili Magdalena Kropidłowska i Aleksander Gosk. Organizatorami koncertu byli Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Miasto Sopot.

Warto podkreślić, że uczniowie PZS im. S. Staszica w Kłaninie po raz kolejny godnie reprezentowali swoją szkołę na ważnym wydarzeniu organizowanym przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego  w Gdańsku.

Atmosferę tego dnia skromnie przedstawia dokumentacja fotograficzna. Wiele ciekawych informacji można znaleźć także pod linkami:
https://www.zawszepomorze.pl/dzien-jednosci-kaszubow-wyjatkowy-koncert-akordeonowy-w-sopocie   oraz
https://de-de.facebook.com/kaszubi, a także
http://radiokaszebe.pl/kaszubska-orkiestra-akordeonowa-na-dzien-jednosci-kaszubow-w-sopocie/www.kaszubi.pl