• +48 58 673 87 83
  • sekretariat@pzsklanino.edu.pl
  • ul. Szkolna 4, 84-107 Kłanino
Aktualności
Gdańsk – historyczna stolica Kaszub

Gdańsk – historyczna stolica Kaszub

Na początku grudnia wraz z koleżankami i kolegami byliśmy na wycieczce w Gdańsku na Jarmarku Bożo Narodzeniowym . Wycieczka rozpoczęła się od wyjazdu z pod szkoły. Podczas całego pobytu temperatura nie przekraczała 10 stopni Celsjusza, ale był z nami dobry humor i wspólna zabawa. Po przyjeździe do Gdańska najpierw zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej,  które nie zbyt przypodobało nam się i nie byliśmy z tego zbyt zadowoleni. Oczywiście były też rzeczy, które nas bardzo zainteresowały np. rosyjski i amerykański czołgi wojenne, o których Pan Przewodnik opowiedział nam dużo ciekawych rzeczy. W sumie to Muzeum jest o wiele ciekawsze od innych.
Po muzeum zrobiliśmy sobie godzinny spacerek wzdłuż Motławy, widzieliśmy dawne spichlerze, średniowieczne bramy wjazdowe do miasta, szliśmy Traktem Królewskim od Zielonej aż do Złotej bramy. Po zwiedzaniu Starego Miasta mieliśmy czas wolny, aby iść np. do pobliskiego MC ze znajomymi.
Następnie poszliśmy na piękny jarmark bożonarodzeniowy, który mieścił się na Placu Węglowym, blisko Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Jarmark był bardzo pięknie oświetlony, pięknie świecące dekoracje dawały niesamowity klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Właśnie to miejsce pomogło nam poczuć jeszcze bardziej  wspaniałość tych świąt.. Zakupiliśmy parę rzeczy , różnego typu dekoracje i pamiątki.

Po Jarmarku pojechaliśmy do Oliwy, aby zwiedzić Oliwską Katedrę. W środku budynku było bardzo dużo miejsca. W końcu jest to najdłuższa świątynia w Polsce. Katedra oliwska bardzo się różni od naszych kościołów. Posiada m.in. ogromne organy. Tak dużych jeszcze nie widzieliśmy, Ołtarz też był bardzo wielki. Co ciekawe 23 listopada 2017 obiekt został wpisany na listę – Pomnik Historii. W oliwskiej katedrze mieści się symboliczny grobowiec pomorskich książąt kaszubskich – fundatorów tej świątyni, a w prezbiterium wiszą ogromne obrazy przedstawiające ich postaci.

Następnie, gdy zrobiło się ciemno, zwiedzaliśmy Park Oliwski, a szczególnie jego iluminacje. Najbardziej podobała nam się ta nawiązująca do bitwy pod Oliwą, w której to Szwedzi ponieśli wielką klęskę.

Następnie zapakowaliśmy się do autokaru,  rozsiedliśmy się wygodnie w kubełkowych siedzeniach i szczęśliwie wróciliśmy do domu.

Wycieczka bardzo nam się podobała, dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, na temat tego pięknego miasta jakim jest Gdańsk. Zobaczyliśmy również wiele ciekawych miejsc i zabytków. Jesteśmy pewni, że długo tej wycieczki nie zapomnimy, bo była wspaniała.


Pisali:
– Szymon Reimus
– Adam Koss
– Damian Papierak