W Rankingu Techników Perspektywy 2022 Technikum w Powiatowym Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie zajmuje 223 miejsce w kraju, zaś w woj. pomorskim jesteśmy na wysokim 16 miejscu.
Do wytypowania szkół brane są pod uwagę 4 kryteria:
– sukcesy w konkursach i olimpiadach;
– wyniki na maturze z przedmiotów obowiązkowych;
– wyniki na maturze z przedmiotów dodatkowych;
– wyniki z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.
Zapraszamy rodziców uczniów ubiegających się o rozpoczęcie w przyszłym roku szkolnym 2023/2024 nauki w Powiatowym Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie – codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.
Podczas odwiedzin zapoznamy Państwa z nowoczesną bazą dydaktyczną, atrakcyjnymi kierunkami kształcenia oraz z przyjazną, szkolną atmosferą. Będzie można porozmawiać z kierownikiem kształcenia zawodowego, doradcą zawodowym, psychologiem lub pedagogiem aby rozwiać wątpliwości związane z dalszą ścieżką kształcenia i wyborem typu szkoły.
Nauka w technikum trwa 5 lat.
Przedmioty na poziomie rozszerzonym:
To zawód dla osób z dużą wyobraźnią, wrażliwych na harmonię barw i piękno ukazane na obrazie czy fotografii.
To zawód stworzony dla ludzi kochających piękno świata i natury, pragnących spełniać marzenia swoje i innych o podróżach. Jako absolwent technikum organizacji turystyki będziesz: specjalistą do spraw sprzedaży i obsługi branży turystycznej organizatorem imprez, kongresów i konferencji rezydentem biura podróży pracownikiem informacji turystycznej rozliczał usługi i imprezy turystyczne
Technik żywienia i usług gastronomicznych to idealny zawód dla osób, które chcą realizować swoje pasje kulinarne i poznawać tajniki sztuki gastronomicznej. Absolwent zdobędzie niezbędne umiejętności, aby stworzyć schemat posiłków dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta
„Gość hotelarzowi święty”, to najważniejsza zasada hotelarstwa, z którą musi utożsamiać się każdy pracownik tej branży. Wybierając ten zawód poznasz zasady funkcjonowania hotelu oraz organizowania wypoczynku gościom, a także sposoby kierowania hotelem. Otwórz drzwi do naszego pięciogwiazdkowego hotelu i zdobądź odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Zostań Hotel Maniakiem i skorzystaj z naszej oferty.
Technik informatyk to zawód przyszłości, który pozwala na twórczy rozwój oraz pracę w branży niezwykle ważnej w gospodarce światowej. Absolwent będzie specjalistą w dziedzinie informatyki, pozna zasady i sposoby projektowania witryn i aplikacji internetowych.
Będzie zarządzać systemami operacyjnymi i sieciami komputerowymi, budować bazy danych oraz naprawiać i diagnozować urządzenia komputerowe. Poszerzy znajomość języka angielskiego o specjalistyczne słownictwo oraz zwroty niezbędne w branży IT. Ponadto
pozna zasady zakładania własnej działalności gospodarczej. Informatycy łączą wykonywanie zawodu ze swoją pasją.
Jesteśmy Akademią Cisco. Jako jedyni w powiecie prowadzimy szkolenia z Cisco CCNA. U nas poznasz specjalistyczną wiedzę techniczną oraz umiejętności praktyczne w zakresie instalacji, okablowania strukturalnego, konfiguracji i zarządzania średniej wielkości sieciami teleinformatycznymi / telekomunikacyjnymi. Współpracujemy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Nauka w Liceum Ogólnokształcącym trwa 4 lata.
Przedmioty na poziomie rozszerzonym:
Profil jest doskonałym przygotowaniem do kariery w służbach mundurowych. Nauka w klasie o profilu Straży Granicznej umożliwi poznanie specyfiki zawodu poprzez dodatkowe zajęcia z pracownikami służb mundurowych, ćwiczenia z taktyki i samoobrony, doskonalenie umiejętności strzeleckich oraz wyjazdy tematyczne i udział w uroczystościach patriotycznych. To kierunek dla entuzjastów ćwiczeń siłowych, sprawnościowych i technik obronnych, chcących przekuć pasję sportową w wykonywanie ciekawego zawodu.
Na lekcjach dietetyki uczniowie korzystając z profesjonalnego programu ALIANT zdobywają umiejętności układania jadłospisów. Dodatkowo nabywają umiejętności na ćwiczeniach w pracowni gastronomicznej. Jest to profil dla pasjonatów zdrowego i aktywnego stylu życia, gdzie nawyki zdrowego odżywiania łączymy z dawką ćwiczeń sportowych.
Nauka w Branżowej Szkole I stopnia trwa 3 lata. W trakcie nauki:
Płatna, praktyczna nauka zawodu realizowana jest w wybranym przez ucznia zakładzie pracy po zawarciu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w wybranym zawodzie (zgodnym z wykazem zawodów MEN).Wiedzę teoretyczną z przedmiotów zawodowych młodzież zdobywa na 4- tygodniowych kursach organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego w Tczewie.
Nauka tego zawodu w naszej szkole daje szerokie możliwości przyszłym adeptom sztuki kulinarnej. Ciekawe zajęcia praktyczne w nowoczesnych pracowniach szkolnych, liczne staże w wielu renomowanych restauracjach pod okiem znanych szefów kuchni oraz dodatkowe kursy umożliwiają uczniom poznanie w szerszym zakresie aspektów technik wykonywania potraw co podnosi pozycję absolwentów naszej szkoły na rynku pracy
Szkoła oferuje zdobycie dwóch zawodów : mechanik – monter maszyn i urządzeń oraz monter kadłubów jednostek pływających, które umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności do budowania i remontowania statków. Nauka wszystkich przedmiotów teoretycznych odbywa się w szkole natomiast zajęcia praktyczne w Stoczni NAUTA w Gdyni.
Stocznia zapewnia transport, ubrania robocze, materiały do ćwiczeń praktycznych, posiłki a ponadto umożliwia zdobycie stypendium, którego warunkiem, są dobre oceny oraz zachowanie. Po zakończeniu nauki w szkole absolwenci otrzymują oferty pracy w Stoczni NAUTA, a także możliwość kontynuowania nauki.
Szkoła oferuje zdobycie dwóch zawodów : mechanik – monter maszyn i urządzeń oraz monter kadłubów jednostek pływających, które umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności do budowania i remontowania statków. Nauka wszystkich przedmiotów teoretycznych odbywa się w szkole natomiast zajęcia praktyczne w Stoczni NAUTA w Gdyni.
Stocznia zapewnia transport, ubrania robocze, materiały do ćwiczeń praktycznych, posiłki a ponadto umożliwia zdobycie stypendium, którego warunkiem, są dobre oceny oraz zachowanie. Po zakończeniu nauki w szkole absolwenci otrzymują oferty pracy w Stoczni NAUTA, a także możliwość kontynuowania nauki.
Pracownik obsługi hotelowej to zawód, który umożliwia poznanie zasad funkcjonowania wszystkich działów hotelu i dlatego jest doskonałym startem do rozpoczęcia kariery w hotelarstwie.
Nauka w Branżowej Szkole I Stopnia trwa 3 lata. Po ukończeniu szkoły uczeń otrzymuje wykształcenie zasadnicze branżowe.
W ramach kwalifikacji uczeń zdobędzie wiedzę m.in. na temat:
Uzyskanie wykształcenia zasadniczego branżowego nie zamyka drogi kariery. Uczeń może kontynuować naukę w Branżowej Szkole II Stopnia.
Ukończenie Branżowej Szkoły II Stopnia umożliwia również zdawanie egzaminu maturalnego.
Zawód, który proponujemy absolwentom szkół podstawowych jest zawodem interesującym, a praca w branży hotelarsko - turystycznej daje możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi i otwarcia się na świat.
W klasie wielozawodowej uczeń wybiera zawód zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Skupia ona uczniów uczących się w różnych zawodach np.: kucharz, cukiernik, piekarz, fryzjer, elektryk, stolarz, ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, sprzedawca, tapicer oraz w wielu innych.
Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły wraz z dokumentami
Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz zmiana przez kandydata
wniosku o przyjęcie, w tym zmiana szkół do których
kandyduje
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o
przyjęcie do szkoły i dokumentów potwierdzających
spełnienie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach, kryteriów branych pod uwagę w
postępowaniu rekrutacyjnym
Podanie do publicznej wiadomości przez komisje
rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i
kandydatów niezakwalifikowanych
Wydanie przez szkołę skierowania na badania lekarskie
Potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia
oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i
oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu
ósmoklasisty, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu
wniosku o przyjęcie do szkoły, a w przypadku szkoły
prowadzącej kształcenie zawodowe także zaświadczenia
lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku
przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia pnz
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję
rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów
nieprzyjętych
Poinformowanie przez dyrektora szkoły kuratora oświaty o liczbie
wolnych miejsc w szkole
Kandydaci na uczniów powinni odebrać w szkole skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy. Wystawione przez lekarza zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki zawodu, należy dostarczyć do szkoły do 26.07.2023r. (jest to warunek przyjęcia kandydata do szkoły).
Po podaniu do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych (27.07.2023r.), należy odebrać w szkole skierowania do sanepidu w Pucku (badanie kału) i do lekarza medycyny pracy. Uczniowie odbywający kształcenie praktyczne w pracowniach gastronomicznych musza posiadać aktualne badania tzw. książeczki sanepidowskie. Informuję, że szkoła nie ma podpisanej umowy z lekarzem medycyny pracy w zakresie badań uczniów. Wyboru lekarza dokonujecie Państwo we własnym zakresie. Szkoła nie ponosi kosztów za powyższe badania.
Uczniowie klasy pierwszej, odbywający praktyczną naukę zawodu w stoczni NAUTA, żeby uzyskać stypendium powinni podpisać umowę stypendialną ze stocznią. Treść umowy do zapoznania się dostępna jest w sekretariacie szkolnym. Podpisanie umowy nie jest obowiązkowe.
im. Stanisława Staszica
ul. Szkolna 4
84-107 Kłanino
tel. +48586738783