• +48 58 673 87 83
  • sekretariat@pzsklanino.edu.pl
  • ul. Szkolna 4, 84-107 Kłanino

Wycieczka do Warszawy uczniów Liceum Ogólnokształcącego

W dniach 8 – 10 czerwca 2022 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Powiatowym Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie wzieli udział w wycieczce szkolnej “Warszawa da się lubić …”w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęto od miejsc ważnych dla każdego Polaka, Grób Nieznanego Żołnierza, Plac Piłsudskiego, uroczysta zmiana warty, spacer po Krakowskim Przedmieściu, placu Zamkowym, spacer po Starym Mieście, zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawaskiego i Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie. W drugim dniu uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili Zamek Królewski, Cmentarz Powązki,  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a trzeci dzień spędzili w Centrum Nauki Kopernik.

Wycieczka do Warszawy uczniów Technikum

W dniach 13 – 15 czerwca 2022 roku uczniowie Technikum w Powiatowym Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie wzieli udział w wycieczce szkolnej “Warszawa da się lubić …”w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Po przyjeździe do Warszawy uczniowie spotkali się z przewodnikiem pod Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie mogli zobaczyć jak wygląda uroczysta zmiana warty. Następnym punktem wycieczki był Pałac w Wilanowie, gdzie uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję pozwiedzać piękne ogrody i wysłuchać historii o Pałacu Wilanowskim. Na koniec dnia odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejny dzień był wizytą w Łazienkach Królewskich, gdzie zobaczyli Pałac na Wyspię, Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki, Biały Dom, Wodozbiór i Amfiteatr, Po południu odwiedziliśmy Warszawskie Powązki – nową część wojskową, Pani przewodnik zaprowadziła do Kwatery Bataloniu Zośka, gdzie młodzież z zaciekawieniem i ogromnym poruszeniem wysłuchała i uczestniczyła w lekcji o dzielnych bohaterach. Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Królewski w Warszawie, gdzie zwiedziliśmy komnaty zamku. Była to wspaniała okazja do poznania historii panujących królów. Ostatni dzień wycieczki był zaplanowany na zwiedzanie Muzeum Polin – ponznaie historii Żydów Polskich, Centrum Pieniądza NBP, a na sam koniec uczniowie zobaczyli autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego.

Wycieczka do Gdańska uczniów Branżowej Szkoły I st.

15 czerwca 2022r. uczniowie Branżowej Szkoły I st. w Powiatowym Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie wraz z opiekunami (p. Anetą Labuda – Rudnik, p. Agnieszką Rambiert i p. Dariuszem Laddachem) uczestniczyli w wycieczce do Gdańska. Odbyła się ona w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. “Poznaj Polskę”, która jest częścią Polskiego Ładu. Pierwszym punktem tego wyjazdu był spacer z przewodnikiem po Westerplatte – miejscu rozpoczęcia II wojny światowej. Nasi uczniowie zwiedzili ruiny koszar, poznali losy obrońców Westerplatte i historię Pomnika Obrońców Wybrzeża. Następnym punktem tego dnia było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej. Młodzież zapoznała się tam  z polskimi doświadczeniami wojny, które wpisano w szerszy kontekst europejski i światowy. Uczniowie oglądali archiwalne fotografie i filmy, obejrzeli relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznali się z interaktywnymi mapami oraz zobaczyli eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej. Wyjazd dostarczył wszystkim dużo pozytywnych wrażeń i emocji, a także bardzo wiele wiedzy historycznej.