Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny

W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”. Organizatorami programu jest Kulczyk Foundation i marka Rossmann. Dzięki tej inicjatywie otrzymaliśmy zapas podpasek, niezbędnych dla każdej dziewczyny, na cały rok. Dodatkowo w naszej szkole funkcjonuje „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promują wiedzę o menstruacji. Dążą tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.

Brak informacji i rzetelnej wiedzy, poczucie wstydu i upokorzenia, liczne przesądy, ograniczony dostęp do podpasek. Tak, to menstruacja w Polsce. Taki obraz wyłania się z wyników badań społecznych na temat postrzegania okresu, przeprowadzonych na zlecenie Kulczyk Foundation przez firmę badawczą Difference. Badanie zostało zrealizowane w lutym 2020 roku i objęło terytorium całej Polski. Polegało zarówno na analizie ilościowej, jak i jakościowej. Tej pierwszej poddano wypowiedzi blisko półtora tysiąca osób: nastolatek, dorosłych kobiet, a także mężczyzn. W analizie jakościowej wykorzystane zostały opinie ponad 90 osób, w tym ekspertek, nastolatek i dorosłych kobiet. W ten sposób badacze otrzymali obraz i skalę wykluczenia oraz ubóstwa menstruacyjnego w Polsce w zakresie ekonomicznym, społecznym i edukacyjnym. Wyniki badania pokazują, że w polskim społeczeństwie miesiączka wciąż pozostaje obszarem kulturowego tabu. 42% badanych kobiet przyznało, że w ich rodzinnym domu o okresie nie mówi się lub nie mówiło wcale.

Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji. W ramach programu „Podpaski w szkołach dla każdej dziewczyny”, którym zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, został zapewniony roczny zapas podpasek dla uczennic.